Kineziologické vyšetření

Kineziologické vyšetření je soubor diagnostických postupů, které fyzioterapeut využívá ke stanovení fyzioterapeutické diagnózy. Na základě diagnózy se vytváří terapeutický plán. Kineziologie je studium svalů a pohybů těla (z řeckého kinesis – pohyb).

Podmínkou úspěšné léčby je nezbytná spolupráce pacienta. Terapeut pouze zahájí léčebný proces odstraněním primárního problému a pak už záleží na pacientovi jak ke svému tělu bude přistupovat a pečovat o své zdraví.

Cvičení po úraze či operaci

O návratu do života po úraze či operaci nerozhoduje jen péče lékařů a fyzioterapeutů, ale i pacient sám!

V čem tedy může fyzioterapie pomoci?

Akutní fáze

V první fázi pomůžeme hlavně zlepšit podmínky pro hojení tkáně a zabránit atrofii svalu. V této fázi se musí pracovat velmi opatrně a spíše v okolí poškození tkáně. Pokud není poškozena kůže, je možné aplikovat kineziotejping, který i po terapii na místě stále pracuje – zlepšuje lymfatickou drenáž i pohyblivost.
Po takové terapii se zpravidla výrazně zmenší otok, postižené místo je volnější a méně bolestivé.

Chronická fáze

V této fázi nám jde hlavně o to zabránit sekundárním změnám – vytvoření tuhého otoku, svalové atrofii a zkrácení šlach. Svaly jsou viditelně oslabené a mají menší objem v porovnání s druhou stranou. Protože z místa vychází do mozku informace, že místo není v pořádku, mozek ho již vyřadil ze svého schématu. Člověk začne nevědomě končetinu odlehčovat a šetřit. Tím se ale zase zhoršuje atrofie a snižuje svalová síla. Nepříznivé je, že se začne rozvíjet svalová nerovnováha a to v tom smyslu, že určité svaly přebírají všechnu práci a jiné přestávají pracovat úplně. To vede k tomu, že klouby nejsou v dobrém postavení a začnou být přetěžovány. Což způsobuje bolest .
V této fázi je tedy potřeba pracovat velmi detailně a precizně nastavovat kvalitní koordinaci. Musíme pracovat se stimulací receptorů daného místa a ve speciálních polohách aktivovat ty svaly, které z funkce vypadly a utlumit svaly, které pracují nadmíru.

Vyrovnání svalové dysbalance

Svaly, které dostatečně nezatěžujete, se zkracují a slábnou, a to způsobuje nepříjemné bolesti. Pro to, aby sval pracoval efektivně, potřebuje mít zachovanou svou optimální (fyziologickou) délku. Svalové zkrácení se většinou projevuje nepříjemným tahem, ztuhlostí až bolestí svalů. Na druhou stranu nedostatek pohybové aktivity, nebo nesprávné provádění pohybů vede k oslabení některých svalů, čímž vzniká nerovnováha mezi svalovými skupinami ( svalová dysbalance). Kvalita, funkce a aktuální stav svalů má vliv na naše celkové držení těla, na chůzi a na veškeré prováděné pohybové aktivity. Stav svalů má také reflexně vliv na funkci vnitřních orgánů.

Kineziotaping

Jedná se o terapii pomocí pružných samolepících pásek aplikovaných na kůži, která Vás může ochránit před zraněním při sportu nebo pokud k němu již došlo, podpoří proces hojení. Kinesiotape byl vytvořen, aby se svými vlastnostmi co možná nejvíce přiblížil vlastnostem lidské kůže. Lze jej natáhnout až na 160% své původní délky v podélném směru, což se přibližně rovná protažitelnosti lidské kůže. Tyto elastické vlastnosti udržuje 3-5 dní podle místa a způsobu aplikace. Tloušťka je podobná nejsvrchnější vrstvě kůže, a proto nalepení kinesiotapu přestáváme cca po 10 minutách zcela vnímat.

Je vyroben z tenké pórovité látky z 100% bavlny, která umožňuje vypařování tělesné vlhkosti a rychlé schnutí. Akrylové lepidlo je aktivováno teplem, proto je nutné po aplikaci tape řádně zažehlit. Je voděodolný, dobře tolerovaný a hypoalergenní, nicméně se alergické reakce mohou výjimečně individuálně objevit, zejména v místech citlivé pokožky.

Elektroterapie, magnetoterapie a ultrazvuk

Pod pojmem elektroléčba chápeme soubor léčebných metod, které využívají elektrickou energii různých frekvencí a intenzit s cílem snížit bolest v postiženém místě, zlepšit jeho prokrvení, stimulovat nebo naopak relaxovat svaly. Do této skupiny léčebných metod patří i magnetoterapie, u které se v praxi uplatňuje známý Faradayův zákon elektromagnetické indukce, který popisuje, že okolo vodiče, kterým prochází elektrický proud, vzniká magnetické pole.

 

Magnetoterapie- Princip magnetoterapie spočívá v působení velkoplošně pulzující magnetické pole o nízké frekvenci na postiženou tkáň. Za určitých podmínek má membrána buněk schopnost propouštět látky směrem do buňky nebo z buňky. Pulzní magnetické pole svým působením mnohonásobně zvětšuje propustnost buněčných membrán. Dochází tak ke zvýšené látkové výměně a výraznému prokrvení té části těla, na kterou je pulzní magnetické pole aplikováno. Dosáhneme snížení bolesti a ústupu akutních i chronických zánětů a otoku.

Princip elektroterapie spočívá ve stimulaci nervu a svalu střídavým elektrickým proudem různé frekvence a průběhu. Elektroléčba využívá působení nízko, středně a vysokofrekvenčního proudu na lidský organismus a je vhodným doplňkem ostatních fyzioterapeutických postupů. Elektroléčebné procedury mají tlumící bolest, uvolňující kontrakci svalu, zvyšující prokrvení a protiotokový účinek.

 

Ultrazvuk- Ultrazvuk je mechanické vlnění, při jehož aplikaci neprochází tkáněmi žádný elektrický proud. Vlivem ultrazvukového vlnění dochází k mikromasáži a lokálnímu zvýšení teploty tkání, kterou ultrazvuk prohřívá, změkčuje, přispívá k uvolnění srůstů, dochází k lepší výživě tkání, snižování otoků, napětí a křečí.

Ultrazvuk je vhodný jak u chronických, tak akutních stavů, závisí na vhodné intenzitě.

Procedura se provádí pomocí ultrazvukové hlavice a gelu, který zabezpečuje dostatečný kontakt s ozvučovanou plochou.

Menu