Elektroterapie, magnetoterapie a ultrazvuk
Pod pojmem elektroléčba chápeme soubor léčebných metod, které využívají elektrickou energii různých frekvencí a intenzit s cílem snížit bolest v postiženém místě, zlepšit jeho prokrvení, stimulovat nebo naopak relaxovat svaly. Do této skupiny léčebných metod patří i magnetoterapie, u které se v praxi uplatňuje známý Faradayův zákon elektromagnetické indukce, který popisuje, že okolo vodiče, kterým prochází elektrický proud, vzniká magnetické pole.
Magnetoterapie- Princip magnetoterapie spočívá v působení velkoplošně pulzující magnetické pole o nízké frekvenci na postiženou tkáň. Za určitých podmínek má membrána buněk schopnost propouštět látky směrem do buňky nebo z buňky. Pulzní magnetické pole svým působením mnohonásobně zvětšuje propustnost buněčných membrán. Dochází tak ke zvýšené látkové výměně a výraznému prokrvení té části těla, na kterou je pulzní magnetické pole aplikováno. Dosáhneme snížení bolesti a ústupu akutních i chronických zánětů a otoku.
Princip elektroterapie spočívá ve stimulaci nervu a svalu střídavým elektrickým proudem různé frekvence a průběhu. Elektroléčba využívá působení nízko, středně a vysokofrekvenčního proudu na lidský organismus a je vhodným doplňkem ostatních fyzioterapeutických postupů. Elektroléčebné procedury mají tlumící bolest, uvolňující kontrakci svalu, zvyšující prokrvení a protiotokový účinek.
Ultrazvuk- Ultrazvuk je mechanické vlnění, při jehož aplikaci neprochází tkáněmi žádný elektrický proud. Vlivem ultrazvukového vlnění dochází k mikromasáži a lokálnímu zvýšení teploty tkání, kterou ultrazvuk prohřívá, změkčuje, přispívá k uvolnění srůstů, dochází k lepší výživě tkání, snižování otoků, napětí a křečí.
Ultrazvuk je vhodný jak u chronických, tak akutních stavů, závisí na vhodné intenzitě.
Procedura se provádí pomocí ultrazvukové hlavice a gelu, který zabezpečuje dostatečný kontakt s ozvučovanou plochou.